05465001484
+902522750518

Fethiye Koyları

Mavi Yolculuk Farkıyla Fethiye’nin En Güzel Koylarını Keşfedin

ÖLÜDENİZ

Antik dönemde ışık ve güneş diyarı olarak adlandırılan Ölüdeniz, adından anlaşıldığı gibi durgun denizi ve muhteşem doğası ile bilinmektedir. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen bu şirin bölge, yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Mavinin her tonunu görebileceğiniz muhteşem bir denizi, beyaza dönük kumsalı ve yemyeşil doğası ile Fethiye mavi tur tatili yapan kişilerin ilk durağı olmaktadır. Fethiye’de mavi yolculuk yaparak bu turkuaz denizin tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Fethiye’de mavi tur tatili gerçekleştirmek isteyenlerin mutlaka rotalarına eklediği Kelebekler Vadisi… Benzersiz doğası turkuaz denizi ve meşhur kelebekleri ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Yerleşimin yasak olduğu bu bölge, harika doğasını günümüzde kadar korumuştur. 70’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan vadi, adını meşhur kaplan kelebeğinden almaktadır. Kelebekleri görmek ve vadinin en sakin haliyle tadını çıkarmak istiyorsanız Nisan veya Mayıs aylarında Fethiye’de mavi yolculuk tatili gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak, bölgeye karayolu ile ulaşımda mümkündür. Ancak, yolların virajlı ve kayalıklı olması sebebiyle, genellikle tekne ile ulaşım tercih edilmektedir.

Kabak Koyu

Kelebekler Vadisi’nin hemen yanında yer alan koy, muhteşem doğasını günümüze kadar korumayı başarmıştır. Denizinin berraklığı ve doğasının sakinliği ile insana huzur veren Kabak Koyu, sezon boyunca mavi tur teknelerinin popüler durakları arasında yer almaktadır. Koyda yapılaşma yasak olduğu için temiz su ve elektrik gibi imkanlar mevcut değildir. Eğer bu koyda geceleme yapmayı düşünüyorsanız, teknenizde bulunan kaynakları tasarruflu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Gemiler Adası

Eski adı Nichola olan, Gemiler Koyu, aynı isme sahip olan Gemiler Adası’nın karşısında yer almaktadır. Hem zengin tarihi geçmişi hem de muhteşem doğası ile bilinmektedir. Koyda Bizans ve erken Hristiyanlık dönemine ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır ile büyük ve küçük olmak üzere iki adet kilise kalıntıları yer almaktadır. Koyun keşfedilmesi gereken en ilginç noktası ise iki kiliseyi birbiriyle birleştiren gizli bir tüneldir. Ancak bu tünelin bazı kısımları yıkık durumdadır. Çam ve zeytin ağaçları ile kaplı olan koy, berrak denizi ile Fethiye’de mavi tur gerçekleştirenleri adeta büyülemektedir. Fethiye, mavi tur seçeneği ile bu muhteşem koyu mutlaka keşfetmenizi tavsiye ederiz.

Katrancı Koyu

Fethiye’de görülmesi gereken muhteşem koylar arasında yer alan Katrancı, mavi ve yeşilin muhteşem uyumunu içerisinde barındırmaktadır. Okaliptüs ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanda birbirine bitişik iki koydan oluşmuştur. Bu sebeple, Katrancı Koyu’nda hem doğa yürüyüşü gerçekleştirebilir hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz. Rüzgara korunaklı ve dalgasız bir denize sahip olan koy mavi tur tatili gerçekleştirmek isteyenlerin başlıca tercih ettiği bölgeler arasında yer alıyor. Fethiye’de kiralık tekne ile bu muhteşem koyu mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Günlüklü Koyu

Adını dünyada çok az yetişen Günlüklü ağaçlarından olan muhteşem koy sakinliği ve harika doğası ile bilinmektedir. Fethiye’de tekne kiralama ile bir mavi tur tatili gerçekleştirmek istiyorsanız bu muhteşem koyu rotanıza eklemenizi tavsiye ederiz. Koyu sabah ve akşam saatlerinde ağaçlardan gelen muhteşem bir koku kaplamaktadır. Berrak bir denize sahip olan koy oldukça sığdır. Bu sebeple yüzme bilmeyenler ve çocuklar için son derece güvenlidir.

Tarzan Koyu

Yalnızca tekne ile ulaşımın olduğu bu muhteşem koy, mavi ve yeşilin benzersiz uyumu ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Adını denizin üstüne uzanan bir ağaca uzun bir halat bağlanmış bir halattan almaktadır. İpe tutunanlar, denizin üzerine doğru ilerleyerek, kendilerini denize atmaktadır. Eğlenceli aynı zamanda harika bir doğaya sahip olan bu koyu rotanıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Kleopatra Hamam Koyu

Fethiye’de mavi tur tatili gerçekleştirenlerin popüler bir durağı olan Kleopatra Hamamı… Karayolu ile ulaşımı olmayan bu koy, adını Kleopatra’nın burada yaptırdığı varsayılan ve koyun kıyısında hala kalıntıları bulunan hamamdan almaktadır. Fethiye’de mavi tur teknelerinin sık olarak ziyaret ettiği bu muhteşem koyda şnorkelle dalış esnasında, suyun içerisinde çok farklı renk ve çeşitte yengeç ve balıklar görülmektedir. Çevresi ağaçlar ile çevrilmiş olan koy her türlü hava şartına kapalıdır. Denizi berrak olan koy, irili ufaklı adacıklara da ev sahipliği yapmaktadır. Fethiye mavi yolculuğunuz sırasında bu muhteşem koyu kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Kıdrak Koyu

Mavi tur tatili esnasında 1-2 saatlik yüzme molası için uğramanız gereken turkuaz sulara sahip muhteşem bir koydur. Ölüdeniz Faralya yolu üzerinde bulunan bu tenha koy, Belcekız’a 4 kilometre mesafede yer almaktadır. Kıdrak Koyu çabuk derinleşen bir denize sahiptir. Bu sebeple yüzme bilmeyenler ve çocuklar için pek tavsiye edilmemektedir. Koyun içerisinde yemek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis bulunmaktadır.

FETHİYE’NİN TARİHÇESİ

Fethiye çok eski çağlardan beri önemli bir yerleşim merkezidir. Antik dönemde” Işık Yurdunun insanları” anlamına gelen Likyalılar bu kente sahip olmuş ve Telmessos adıyla anılmıştır. Telmessos (Fethiye) M.Ö.545 (6. YY.) tarihinde Perslerin egemenliğine girmiş, M.Ö.333 (4.YY.) tarihinde kent Büyük İskender’e teslim olmuştur. Büyük İskender’in ölümünden sonra Telmessos bir süre Mısır Kralı Ptalomus’un egemenliğinde kaldıysa da daha sonra Roma İmparatorluğu’nun işgaline uğramış ve kentin adı bu dönemde “uzak diyar” anlamına gelen Meğri (Makri) ismiyle anılmıştır. Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesinden sonra Fethiye (Meğri) Doğu Roma/ Bizans İmparatorluğunun sınırları içinde kalmıştır. 1282 yılında Menteşe Beyliğinin kurucularından Menteşe Bey, Meğri’yi Bizanslıların elinden almıştır. 1424 yılında ise Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde halk arasında Beş kaza diye anılan Meğri (Makri); 1874 yılında Menteşe Livasına bağlı bir kaza haline dönüştürülmüştür. Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber Muğla İline bağlanan ilçenin ismi 1934 yılında;1913 yılında Şam’dan havalanarak bir süre sonra Teberiye yakınlarında uçağı düşürülerek şehit olan ilk pilotlarımızdan Fethi Bey’in ismi anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Call Now Button