05465001484
+902522750518

Göcek Tur Rotaları

                  Mavi Yolculuk Farkıyla GÖCEK’in En Güzel Koylarını Keşfedin

Göcek Adası:Kumsalda dinlendirici bir gün geçirmek için kusursuz bir yerdir.Göcek merkezine en yakın olan Göcek adası tertemiz denizi ve doğası ile sizi rahatlatacak. Sakin denizde yüzmeyi ve doğada huzurlu vakit geçirmeyi seven biriyseniz çam ağaçlarıyla kaplı bir doğa harikası olan Göcek Adası’na mutlaka uğramalısınız. Adanın birbirinden güzel koylarına tekne ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Adada bir işletme bulunuyor, buradan şezlong, şemsiye ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Adaya özel yatlarla uğramak dışında deniz taksi kullanarakta ulaşabilirsiniz. Göcek Adası, Göcek’e en yakın olan adadır.Çakıllı kumsalı, bir koy içinde yer almaktadır ve rüzgarın etkisinden çok iyi korunmaktadır. Berrak suyunun durgun olması, çocuklar ve yüzme bilmeyenler için idealdir. Ve ağustos böcekleri sizlere yazlık ve huzur dolu bir atmosfer yaratarak sizlere eşlik eder.

Yassıca Adaları:En büyük adanın bir tarafı kumluk ve yassıdır, bu da adayı yüzmek ve suyun keyfini çıkarmak için ideal bir yer haline getirmektedir. Diğer tarafı ise tepeliktir ve diğer tüm adaları ve engin denizin panoramik manzarasını sizlere sunar. Burada günbatımı kaçırılmaması gereken nefes kesici bir güzelliğe sahiptir.Fethiye körfezindeki Yassıca adaları büyük, küçük bir kaç adadan oluşan, zaman geçirmek ve demirlemek için en uygun yerlerden biridir. Adalar su sporları meraklıları için idealdir. Ada çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Adalardan birinde küçük bir gölet vardır. Ada yürüyüş yapmak için çok uygundur

Bedri Rahmi Koyu:Çam ağaçları ile kaplı, yemyeşil, dik yamaçlarda bulunan Antik Likya Kral Mezarları ve Bedri Rahmi Koyu’nun bir güzelliği de üzerinde bulunan tatlı su kaynağıdır.Asıl adı Taşyaka olan Bedri Rahmi Koyu, son yıllarda Göcek koylarının en ünlüsü haline gelmiştir. Koyun bu kadar ünlenmesine sebep olan, tepelerde yer alan kral mezarlarının yanında bir de kıyıdaki kaya üzerine Bedri Rahmi Eyüboğlu tarafından yapılan balık resmidir. 1974 yılında Göcek koyları mavi tur gezilerinin öncüsü olan, ressam, şair Bedri Rahmi Eyüboğlu bu koya düzenlediği gezi sırasında, hemen deniz kenarında bulunan bir kayaya içerisinde 6 hayvanı tasvir ettiği meşhur balık resmini çizer. Zamanla koyun sembolü haline gelen balık resmi sayesinde, Taşyaka Koyu’na Bedri Rahmi Koyu ismi verilir.Tarih, onun ve arkadaşlarının Likya sahilini keşfeden ilk mavi yolcular olduğunu belirtir. 1974’teki yolculuklarından birinde, körfezde ki kayanın üzerine bir balık çizimi yaptı ve bu nedenle koy onun adını aldı. Korunaklı koy çam, zeytin ağaçları ve zakkum çiçekleriyle kaplıdır. Kıyı boyunca ağaçların arkasına gizlenmiş birçok Likya kaya mezarı da bulabilirsiniz ve tarihçiler antik Likya kasabası Crya’nın burada olduğuna inanırlar.

Kille Koyu:Çam ağaçları ile çevrelenmiş, oldukça geniş bir sahili bulunan koyun arkasında bir de ova bulunuyor. Bu sebeple KİLLEBÜKÜ olarak da isimlendiriliyor. Koyun en güzel özelliği, geniş kumsalı sayesinde denize girebileceğiniz birçok alternatif barındırıyor olması. İster kumsaldan, isterseniz biraz ilerideki çam ağaçlarının gölgesinden denize girebilirsiniz. Denizin kenarı kum olduğu için ilerlediğinizde berrak, masmavi sulara kavuşabilirsiniz.

Kleopatra Hamam Koyu: Antik Likya Dönemi’nde inşa edilen hamam kalıntılarının bulunduğu koy, Göcek koyları arasında günübirlik tekne turlarının ve mavi tur yatlarının en sık durduğu yerdir. Koy içerisinde hamam kalıntıları dışında bir de Bizans Manastırı kalıntıları bulunmaktadır.Efsaneye göre Kral Anthony, Kleopatra için tam bu noktada, düğün hediyesi olarak bir Roma Hamamı yaptırdı ve hatta altın kumları Mısır’dan buraya naklettirdi. Bu yer, körfezin kuzeyindeki dağlardan birinin arkasında bulunan bir krater gölünün termal sularından beslenen bir kaplıcaya sahip olduğu için seçildi. 

Tersane Adası: Ada üzerinde kış ve yaz limanları olarak ayrılan iki liman bulunur. Göcek’in en büyük adası olan Tersane Adası, Osmanlı Dönemi’nde tersane olarak kullanılması sebebiyle bu ismi almıştır. Domuz Adası’nın karşısında daha büyük olan Tersane Adası yer alır. Adanın Kuzey Batı köşesinde, iskeleli bir restoran ve yaklaşık 25 tekne kapasiteli güzel, korunaklı bir koy bulacaksınız. Bu, geleneksel bir öğle yemeği ya da gece boyunca korunaklı bir konaklama için iyi bir seçimdir. Restoran, bir dizi Bizans kalıntıları ve çökmekte olan Likya binaları ile çevrilidir. Büyük olasılıkla geçmişte bir tekne inşa yerleşimi veya küçük bir ticaret limanı olarak kullanılmıştır.

Sıralıbük Koyu: Sadece denizden ulaşımın sağlandığı Sıralıbük Koyu, tatlı su kaynağı ile tuzlu suların birleştiği, sıcaklardan bunalıp kendinizi buz gibi sulara atmaktan alamayacağınız, gizli kalmış bir cennet… Masmavi sulardaki yüzme keyfiniz, size sesleriyle eşlik eden dağ keçileri ile oldukça eğlenceli bir hal alacak. Yabancı kaynaklarda Deep Bay olarak isimlendirilen koy, oldukça derin sulara sahip. Bu sebeple mavi tur tekneleri demir atıp, geceyi burada geçirmeyi tercih ediyor.Sıralıbük koyunda soğuk ve derin bir su vardır. Koy etrafı çam ağaçları ile çevrilidir. Koyda ayrıca tatlı su kaynağı ve küçük bir plaj bulunmaktadır. Sıralıbük koyu doğaya ne kadar iyi karıştığını görebileceğiniz koylardan biridir. Ayrıca yüzerken karışık kuş sesleri de duyabilirsiniz. Bu koy lacivert suya sahip olduğu için turkuaz renkli suya sahip diğer Göcek koylarından farklıdır

Boynuzbükü Koyu: Koyda, yatların ve teknelerin sığınabileceği bir iskele bulunmaktadır. Körfezin ova arazisinde 60 dönümü dünyada çok nadir bulunan sığla ve boyahane ağaçlarıyla dolu bir orman vardır. Dağın yamacı yeşil çam ağaçlarıyla kaplıdır. Bu kombinasyon koyda büyüleyici bir güzellik yaratır. Boynuzbükü koyuna hem karadan hem de denizden, günlük servisler ve tekne turları ile ulaşım vardır. Koyda pikniğe izin verilir. Boynuzbükü Koyu’nda bulunan Yat mola Club 24 saat ziyaretçilere açıktır.

Martı Koyu: İncir ağaçlarıyla çevrili, tamamen pastoral olan harika bir diğer koydur. Dağlardan inen suyun kalitesinden dolayı Türkçe adı Yavansu’dur. Su, sadece yabani hayvanların sulanması için idealdir. Bu koy aynı zamanda ‘Martı Koyu’ olarak da bilinir, çünkü kıyıda taşlarla yapılmış büyük martı mozaikleri vardır. Çamlığın arasında keyifli bir yürüyüş yolu ve ardından antik Arymaxa’ya ulaşmak için tırmanmanız gereken bir yol vardır. Arymaxa’da Yunanca yazılı bir Roma mozolesi, Yunanca yazılı bir Helenistik mezar, bir lahit ve bir Bizans sarnıcı vardır.

Göbün Koyu: Koyun arkasına doğru ilerleyince, yamaçta oyulmuş kaya mezarları ve Roma kalıntıları öne çıkmaktadır eğer kendinizi enerjik hissediyorsanız bunlara kayalık bir yoldan erişebilirsiniz.Çok iyi yemekler sunan restoran, özellikle taze balık ve deniz ürünleri çeşitlerinde çok tavsiye edilir. Göcek yakınlarındaki Göbün Koyu’nun berrak sularında yüzmenin keyfini çıkartın. Dar bir giriş, çam ormanı ve zeytinliklerle desteklenen etkileyici bir koy ortaya koymaktadır. Çok korunaklı demirleme alanı;  yüksek sezonda oldukça meşgul olabiliyor, ancak bol miktarda demirleme seçeneğine sahip iyi organize edilmiş iskelede 40 yata kadar bağlanma alanı mevcut. 

 

Akvaryum Koyu: Akvaryum koyu, sıcak yaz günlerinde en çok tercih edilen koylardan biridir. Çam ağaçları arasından gelen dingin esinti ile rahatlayabilir ve sıcak bir günde serinlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Akvaryum koyu, Domuz Adası ile Tersane Adası arasında yer almaktadır. Koyda daima bulunan hafif bir esinti ve çam kokuları ile huzur bulmamak mümkün değildir. Cam gibi sularda yüzen rengârenk balıkları çıplak gözle bile izleyebileceğiniz Akvaryum Koyu’na günübirlik tekne turları ile ulaşabilirsiniz. Mavi tur yatlarının mola için sıkça tercih ettiği Göcek koylarından biri olan Akvaryum Koyu’nun tam ortasında yıkık bir fener kalıntısı bulunmaktadır. Buraya gelirken, mutlaka yanınıza deniz gözlüğünü ya da dalış maskesi almalısınız. Denizin 25 metre altına kadar rahatça görebileceğiniz Akvaryum Koyu sularında, keşfedecek çok şey var.

Cennet Koyu:Yassıca adalarının hemen batı karşısında bulunan gözalıcı bir koy. Çam ağaçları gölgesinde deniz keyfi yapmanın yanında, doğanın ve tarihin izini süreceğiniz Likya Yolu rotalarında yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Mavi tur yatları ve günübirlik tekneler ile denizden ulaşılabilen Cennet Koyu’na, Kabak Koyu’ndan yapacağınız 3 saatlik yürüyüş ile de ulaşabilirsiniz.

Merdivenli Koyu:Merdivenli Koyu, adını sahilde bulunan,tarihi olduğu düşünülen merdivenlerden alıyor. Koyun hemen girişinde, zeytin ağaçlarının sardığı iki yakadan oluşan dar bir vadi bulunuyor. Vadi girişinden başlayan patikayı takip ederek, tepedeki küçük köye ulaşabilir. Deniz ve doğanın muhteşem birleşimi, kıyıdan patikayı kullanarak yukarı tırmanın ve tepede ki köyü mutlaka görün, pişman olmazsınız. 

Günlüklü Koyu: 500 metrelik sahili ve huzurlu atmosferi ile keyifli vakit geçirebileceğiniz Göcek koyları arasındadır. Karadan ulaşımın olduğu Günlüklü Koyu, karavan ile konaklamak veya çadır kurmak isteyenler için sıkça tercih edilmektedir. Koya ismini veren, parfüm ve ilaç sanayisi için büyük öneme sahip günlük (sığla) ağaçları, gün doğumu ve gün batımında yaydıkları koku ile koya bambaşka bir hava katmaktadır.

 

Domuz Adası: Simavi ailesine ait Domuz Adası, zamanında buradan yüzerek geçen yaban domuzlarına ev sahipliği yaptığı için bu ismi almıştır. Ancak adanın yeni ismi Hürriyet Adası olmuştur. Adanın kuzey bölümünde rahatça demirlenebildiği için mavi tur yatları tarafından sıkça tercih edilen Domuz Adası, masmavi suları ve doğal güzellikleri ile saklı kalmış Göcek koyları arasında ilk üçtedir.

 

Call Now Button