05465001484
+902522750518

Marmaris Selimiye Rota ve Turları

Mavi Yolculuk FarkıylaMarmaris’in En Güzel Koylarını Keşfedin

 

Marmaris – Hisarönü Haftalık Tekne Turu Rotaları

 

Marmaris,Selimiye,Saklı Koy,
Dişlice/Aşk Adası,Sığ Liman/Akkum,Kamelya Adası,
Cennet Koyu,Akyaka,KızKumuKoyu,Orhaniye,İçmeler,Datça,Dalyan,Sarıgerme,İztuzu / Kaunos

Marmaris :   Karya kentlerinden biri olan Phyckos antik şehri üzerinde kurulmuş olup çeşitli medeniyetlerin egemenliğinde kalmıştır. Bugün görülebilen en önemli eser 1577’de yapılan Marmaris Kalesidir. Ayrıca Osmanlılardan kalma bir cami ve sekiz odadan ibaret üzeri kemerli bir kervansaray bulunmaktadır. Antik dönem kalıntıları kentin kuzeyinde, alçak bir tepe olan Asar Tepe üzerindedir. Türkiye’nin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Marmaris ayrıca büyük bir yat limanına sahiptir.

 

Saklı Koy: Helenistik dönemde Sağlık Tanrısı Asklepios adına tapınağıyla ünlenmiş. Son dönem kazılarında köy meydanındaki cami yakınlarında Asklepios’un sembolü “Yılanlı Taş” bulunmuş. Bayır’la Söğüt arasında kalan bir bölgede Çengirek isimli ilginç bir mağaradan sözediyor köylüler. Armelya olarak anılan bölgedeki mağara resmi kayıtlarda görülmüyor. Mağaranın duvarlarında hangi döneme ait olduğu bilinmeyen duvar yazıları ile girişinde sunak olduğu düşünülen kalıntılar var.

 

Selimiye :  Küçük bir balıkçı köyü olan Selimiye, doğası ve tertemiz deniziyle her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Köy aynı zamanda Türkiye’nin en önemli yat limanlarından biri olma özelliği taşıyor. Selimiye’nin bulunduğu alandaki yerleşim milattan önce 600’lü yıllarda kurulmuştur. Buranın Hydas’a yakın olmasından dolayı ismi Hidas olarak anılmıştır. Sonraki yıllarda Bizans yönetimine giren bölge bu tarihlerde Losta adıyla anılmıştır. Köyde yaygın olarak Girit Türkleri yaşar ve yaşayışa yörük kültürü hakimdir.

 

Dişliçe Adası / Aşk Adası :  Marmaris koylarına saklanmış bir ada Dişlice Adası.Tam bir doğa harikası olan bu adada yerleşim yok. Bu sebeple bakir kalmış doğasına daha da hayran kalacak, adaya bir adet çöp bırakmaya bile kıyamayacaksınız. Adım attığınız andan itibaren sizi büyüleyen adanın denizi tahmin ettiğiniz gibi tertemiz. Adanın tepesine kadar çıkabilir instagram profiliniz için müthiş manzara fotoğrafları çekilebilirsiniz

 

Kameriye Adası : Hisarönü
Körfezi’nde yer alan Kamelya Adası, bölgeyi ziyaret edenlerin hayran kaldığı noktalardan biri. Tekne turları ile ulaşım sağlayabileceğiniz adada ev sahipleri inatçı keçiler. Sizi karşılayan keçilere yiyecek bir şeyler verip
geçtikten sonra biraz yukarıdaki tarihi manastırı görmek için yolakoyulmalısınız. Manastırın önündeki bin yıllık zeytin ağacına dileklerinizi asmadan geçmemelisiniz.

 

Sığ Liman / Akkum Koyu:Selimiye’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Sığ Liman, diğer adıyla Akkum Koyu, aynı zamanda kıyı tarafının uzunca bir süre çok sığ olması sebebi ile çocuklu ailelerin ilk tercihi olmakta. Genelde teknelerin uğrak noktası olan bu koyda kıyıdan başlayıp yüzmek de ayrı bir keyif. Selimiye koyuna girerken karşınıza çıkan Sığ liman, Sığ Burun’a yakın bir konumda bulunuyor.

 

 

Cennet Koyu : Bu pırıl pırıl ve tertemiz deniz, görenlere “cennet mi burası?” diye sordurtan bir güzelliğe sahip. Turkuaz rengi denizi o kadar berrak ki dışarıdan baktığınızda tüm balıkları görebiliyorsunuz. Akvaryumu andıran Cennet Koyu’nda küçük balıklarla yüzmek inanın çok huzur verici olacak.Cennet Koyu’nu herhangi bir tesis işletmiyor bu sebeple plaj sandalyeniz, havlunuz hatta çadırınızla gidip, uzun saatler oturarak tüm yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Orhaniye : Marmaris’in 30 kilometre güneybatısında yer alan bu belde aslında bir koydur ve genellikle Orhaniye Koyu olarak bilinir. Hisarönü Körfezi’nde yer alan koy, mavi tur teknelerinin popüler durakla  Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı küçük bir yerleşim olan Orhaniye, Marmaris’te görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ayrıca Orhaniye’de bulunan tarihi evlerin sıralandığı eski sokaklar gerçekten görülmeye değerdir. Tarihi diyorum çünkü bu şirin köyün geçmişinin 3 bin yıl öncesine kadar dayandığı söylenmektedir. Orhaniye’nin en meşhur yerlerinden biri ise şüphesiz Kızkumu Plajı’dır.

Kızkumu :Kızkumu’nun en önemli özelliği ise şüphesiz denizin tam ortasında yer alan 600 metrelik kumdan bir şeride sahip olması. Burada denizde yüzmekten çok deniz üzerinde yürüyüş yapan insanları görünce şaşırmayın. Çünkü bu plajın özelliği sahip olduğu kumdan şerit.. Yürüyüşün sonunda ise karşı kıyıya geçebiliyorsunuz. Selimiye yakınlarında bulunan ve kelimenin tam anlamı ile doğa harikası olan Kızkumu Plajı görülmeye değer güzellikte. Orhaniye’de yer alan Kızkumu Plajı’da hayranlık uyandıran atmosfere sahip bir gezi noktası. Üstelik bu plajın oluşumuna dair yöre halkı tarafından anlatılan türlü efsaneler vardır.

 

İçmeler : Meşhur İçmeler Plajı, her yaz, özellikle yabancı turistler tarafından inanılmaz bir ilgi görüyor. Deniz paraşütü, dalış, kano ve muz gibi su sporlarının oldukça rövanşta olduğu plajda eğlenmemek mümkün değil.Adını şifalı içme suyundan alan belde, Marmaris’in 8 kilometre güneybatısında yer almaktadır. 15 yıl öncesine kadar küçük bir balıkçı köyü olan bu küçük yerleşim, zamanla gelişerek turizm anlamında popüler bir tatil beldesi haline gelmiştir.

Akyaka : Gökova Körfezi’nin doğu ucunda yer alan Akyaka, doğası ve tarihi zenginliğiyle son yılların gözde turizm merkezlerinden birine dönüşmüştür. Buna rağmen tabiatını korumaya devam eden kasaba, sakin, sessiz, huzurlu ve bir o kadar dingin ortamıyla, herkes için dinlendirici bir durak oluyor. başlangıcı Antik Çağ’a kadar dayanıyor. Dolayısıyla oldukça köklü bir antik kentten bahsediyoruz. Bunun dışında doğasıyla gerçek anlamda bir cennet olan Akyaka’da turistik anlamda gezilecek birçok yer bulunuyor. Gelmişken Çınar Plajı, Akbük Koyu, Kadın Azmağı ve Sedir Adası gibi yerleri görmenizi tavsiye ediyorum. Bunun yanı sıra Akyaka’nın kuzeyinde yer alan Sakartepe’de yamaç paraşütü yapabilir, belde sularında sörf, kano ve dalış gibi su sporlarını gerçekleştirebilir, doğanın içinde bisikletle fantastik bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Datça:Knidos Antik Kenti, Aktur Plajı, Kargı Koyu, Ovabükü, Datça Limanı, Sevgi Yolu, Kumluk Koyu gibi daha birçok yere kesinlikle vakit ayırmalısınız.Çevre Koruma Bölgesi” statüsüne sahip olan Datça, koruma altına alındığı için tabiatı bozulmamış ve bakir kalmaya devam etmiştir. Simi Adası, Datça’nın tam karşısında yer alıyor. Daha da güzeli yaz sezonu boyunca hemen her gün, bu güzel adaya günübirlik feribot seferleri düzenleniyor. Fırsat varken gidin ve görün, derim! Son olarak gelmişken Datça’da yetiştirilen Acı badem, Nurlu badem ve Tatlı bademin tadına bakmak isteyebilirsiniz.

 

Dalyan : Ege beldelerine göre daha az gelişmiş olsa da doğası itibariyle gerçek anlamda bir cennet gibidir. Caretta Caretta, Nil kaplumbağası ve Mavi Yengeç gibi ilginç türlerin yaşadığı belde, ekosistem açısından da oldukça zengindir.Muğla’nın Ortaca ilçesinde yer alan küçük bir tatil beldesidir. Dalyan, Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biri olan İztuzu Plajı, Kaya Mezarları ve doğal güzelliğiyle son yıllarda göze çarpan yerlerden biridir. Zira İztuzu Plajı, Avrupa’nın en iyi plajları arasında gösterilmektedir. Likya Kaya Mezarları ve Kaunos Antik Kenti olmak üzere; Ekincik Koyu, Sülüngür Gölü, Aşı Koyu, Yuvarlak Çay ve Bacardi Koyu gibi yerler öne çıkıyor.

Kaunos Kenti: İkiz kızkardeşi ile uygunsuz ilişki kurduğu için sürülen Miletos’un oğlu Kaunos  görülebilen kaya mezarları ile MÖ 4. yy’da yapılmış, daha sonraları Roma Dönemi’nde de kullanılmış. Lykia tipi mezarların içinde ölülerin üzerine yatırıldığı üç taş yatak bulunmaktadır. İkizini bir daha görmemek için Milet’ten kaçıp Karya ile Likya sınırına gelerek Kaunos Kenti’ni kurmuştur. Strabon “Kent kapatılabilen bir limana ve tersanelere sahiptir”. diyerek Kaunos’un antik çağdaki konumunu bize açıklamaktadır. Ancak dönemde Anadolu kıyılarında bulunan pek çok liman kenti gibi bugün kaunos’ta kıyıdan hayli içeride kalmıştır.

 

İztuzu: Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesi yakınlarında bulunan 4,5 km uzunluğa sahip bir Akdeniz plajıdır. Plaj, deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biridir. Plaja, Caretta carettaların yumurtalarını bırakmasından dolayı “‘Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)” da denilmektedir. Plajda denize girenlerin yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretlenmektedir.Ayrıca plajda yaralı kaplumbağalarının tedavilerinin yapıldığı bir tedavi merkezi de bulunmaktadır.Doğallığı ve temizliği ile dünya çapında birçok ödül almıştır.

 

Call Now Button